KREDİ ŞEFİ

Hafta Sonu EFT Yapılabilir mi?

EFT (Elektronik Fon Transferi), bankalar arasında gerçekleştirilebilecek bir tür para transfer yöntemidir. EFT ile ilgili merak edilen birçok unsur söz konusu olsa da en çok merak edilen soruların başında hafta sonu EFT yapılabilir mi? gelmektedir. Bu yazımızda sizlere hafta sonu EFT yapılabilir mi? Hafta sonu yapılan EFT ne zaman gider? gibi merak edilen soruların yanıtlarını sunacağız.

EFT Nasıl Yapılır?

EFT; Merkez Bankası, gönderici banka ve alıcı bankadan oluşan özel bir elektronik fon transfer sistemidir. Sadece Türk Lirası için kullanılabilen bu sistem özetle şu şekilde işler; gönderici, internet üzerinden ya da banka şubesinden EFT işlemini başlatır. Banka, EFT talimatını aldıktan sonra karşı hesaba iletilmesi adına ilgili talimatı ilk olarak TCMB (Merkez Bankası) Ödeme Sistemleri Birimi’ne iletir. Merkez Bankası nezdindeki ödeme sistemleri birimi, ilk sorgulamanın ardından alıcı bankaya ilgili EFT işlemini iletir. Alıcı banka, bilgileri kontrol ettikten sonra gönderilen tutarı müşterisinin hesabına aktarır. Eğer bilgilerde bir eksiklik ya da uyuşmazlık varsa paranın iadesi gerçekleştirilir.

EFT işleminin yapabilmesi için ödeme yapılacak kişinin adı ya da unvanıyla birlikte IBAN numarası da bilinmelidir. Eğer karşı tarafa ait banka hesap numarası, şube kodu ve ek numarası biliniyorsa IBAN numarasının bilinmediği beyan edilerek de EFT yapılabilir.

EFT Hafta Sonu Yapılabilir mi?

EFT, bankaların mesai saatleri içerisinde yapılabilecek bir fon transferidir; bu nedenle hafta sonu yapılacak EFT işlemleri, hafta sonu sona erdikten sonraki ilk mesai saatinde işleme girecektir. Hafta sonu internet bankacılığı ya da mobil bankacılık üzerinden EFT yapmak istediğinizde ödemenin mesai saatinde hesaba geçeceğine dair bir uyarı alırsınız, özetle bankanıza mesai saati geldiğinde ilgili hesaba para aktarılması için talimat vermiş olursunuz.

Hafta sonu EFT yaptığınızda söz konusu işlem bir sonraki mesai saatinde gerçekleşeceğinden o an itibarı ile hesabın müsait olması gerekir. Örneğin; Cumartesi günü başka bir bankada bulunan hesaba 1.000 TL EFT yaptığınızı düşünelim. Hafta sonu EFT yapılamayacağından ilgili ödeme pazartesi günü yapılacaktır. (Pazartesi resmi tatil değilse) Pazar günü hesabınızdaki tutar kredi kartı, kredi ya da fatura ödemesi gibi bir sebeple kesilirse Pazartesi geldiğinde EFT işleminiz hesabınızda yeterli tutar olmadığından gerçekleşmeyecektir.

EFT Saat Kaça Kadar Yapılabilir?

EFT’nin hafta sonu yapılamayacak olması, hafta içi her an yapılabileceği anlamına gelmez. Merkez Bankası Ödeme Sistemleri Birimi, EFT işlemlerini saat 08.30’da başlatır. Bankaların EFT sisteminde pozisyon almalarıyla birlikte bu işlemlerin gerçekleşmesi saat 09.00’ı bulabilmektedir. Merkez Bankası’nın EFT işlemlerini sona erdirme saati ise 17.30’dur. Bankalar, herhangi bir sorun yaşamamak ve gün sonu mutabakatlarını tamamlayabilmek adına EFT sistemlerini saat 17.00’ye kadar açık tutarlar. EFT saat kaça kadar yapılabilir sorusunun yanıtı 17.00’dır. Bu andan sonra yapılacak EFT işlemleri hafta sonlarında olduğu gibi sonraki mesai saatinin başlangıcında gerçekleşecektir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.