KREDİ ŞEFİ

Esnaf Kefalet Kooperatif kredisi ve Halkbank desteği

Esnaf ve Sanatkarlar Kredi Kefalet Kooperatifleri zor zamanda esnafın yanında destek olmak amaçlı hazine destekli 60 aya kadar kredi desteği sunmaktadır. Yeni kurulmuş ya da mevcut iş yeri sahibi olan esnaf kefalet kredisi için başvuru yapabilecektir. Krediler Halkbankası üzerinden kullanılacak olsa esnaf kefalet kredisi başvuruları bağlı olunana kooperatiflerden yapılmaktadır.

Küçük ve orta boyutlu esnaflar için 200,000TL’ye kadar yıllık %5 faiz oranı kredi imkanı sunulmaktadır. Ortalama bir bankadan çekilen faizleriyle karşılaştırılınca oldukça uygun bir fırsat esnaf kefalet kredisi bekleyenlere can suyu olarak sunulmuştur. Taksitleri tamamen isteğe bağlı olup 60 aya kadar taksitlendirme fırsatı sunulmuştur.

Halkbank 4 çeşit esnaf kefalet kredisi vardır

  • ESKKK Kefaletiyle Krediler: Ham madde ve işletmenin günlük sermayesini karşılamak amalı 100,000TL, 125,000TL, 150,000TL, 200,000TL olarak kullandırılabilir %4 faiz oranı ile başlamaktadır. Ödeme dönemleri aylık, 3 aylık ve 6 aylık olabilmektedir.
  • ESKKK Kefaleti Olmaksızın Krediler: Tüm ihtiyaçlara yönelik kredidir, ödeme planı aylık, 3 aylık ve 6 aylık olarak yapılabilmek birlikte maksimum vadesi 60 aydır. Şirketin mali verilerine ve teminat yapısına bağlı olarak 100,000 TL ile 200,000TL arasında destek kredisi sağlanmaktakdı.
  • Sıfır Faizli Esnaf Kredileri: Kaybolmaya yüz tutan meslek grupları yani 193 sayılı Gelir Vergisi Kanununun 9’uncu maddesinde belirtilen, geleneksel, kültürel, sanatsal değeri olan kaybolmaya yüz tutan meslek kollarında kullandırılabilen kredidir. (el dokuma işleri, bakır işletmeciliği, çini ve çömlek yapımı, sedef kakma ve ahşap oyma işleri, kaşıkçılık, bastonculuk, semercilik, yazmacılık, yorgancılık, keçecilik, lüle ve oltu taşı işçiliği, çarıkçılık, yemenicilik, oyacılık vb.). 2016 ve 2017 yıllarında benzer bir destek almaması gereklidir.
  • Esnaf Yatırım Kredileri: Esnaf kefaleti olmaksızın iş yeri ve araç alımı gibi doğrudan yatırım amaçlı alınan kredilerdir. Mali verilere ve teminat yapısına bağlı olarak 120 aya kadar 500,000TL üst limitli kredi türüdür.

Esnaf kefalet kredisine nasıl başvuru yapabilirim?

Başvurunuzu Halkbankasına değil doğrudan bağlı olunan esnaf kefalet kredisi kooperatifine başvurulur. Başvuru sonrası kooperatif tarafından değerlendirmeye alınır ve 15 gün içerisinde olumlu ya da olumsuz sonuçlandırılır. Olumlu ise talep Halkbankası’na merkezi olarak talep liste olarak iletilir ve Halkbank istihbarat değerlendirmesinden sonra kredi olumlu ise imzalar sonrası doğrudan hesaba geçer.

 

Esnaf ve Sanatkarlar Kredi Kefalet Kooperatifleri kimdir neden ve neden kredi verir?

Ülkemizde ilk defa 1951 yılında Türk Ticaret Yasayı kararlarınca kurulan Esnaf ve Sanatkârlar Kefalet Kooperatifleri (EKK) daha sonra çıkarılmış olan 1163 sayılı Kooperatifler Yasayı kapsamına alınmıştır. Kooperatiflerin kuruluş emeli, kooperatife iştirak eden esnaf ve sanatkârlara mesleksel faaliyetleri için ihtiyaç duyulan krediyi sağlamak veya kredi ve banka güvence mektubu almak üzere kefil olmaktır. Türkiye Esnaf ve Sanatkârlar Kredi ve Kefalet Kooperatifleri Merkez Birliği (TESKOMB) çatısı altında toplanmaktadır.

Kredi ve Kefalet Kooperatifleri; küçük işletmelerin, esnaf ve sanatkârın finansman kuruluşundan kredi kullanabilmeleri için kredilere karşılık Bankaya kefalet vermekte ve kredi kuruluşuna garanti sağlanmaktadır. Kredinin vadesinde ödenmemesi halinde kredi taksit meblağı üremiyle beraber Bankaca direk kefil olan kooperatifin Bankadaki blokeli hesaplarından kesilmektedir. Böylelikle, küçük işletme direk kredi kullanmak yerine kooperatifi kefil yaparak negatif sicil almaktan savunmakta ve krediye yine ulaşımda en ehemmiyetli mani olan kredi olumsuz sicil listesine diğer bir söylemle kara listeye girmemektedir. Kredi kefalet kooperatifleri küçük işletmenin krediye ulaşımındaki engelleri kaldırmakta, getiri indirimli kredilere erişmesini sağlamaktadır.

Esnaf ve sanatkarları desteklemek emeliyle verilen bu krediyi alabilmek için şart olan şartlar ise;

  • Esnaf ve sanatkar olmak,
  • Esnaf ve sanatkar siciline kayıtlı bulunmak,
  • İş veya ikamet yeri kooperatifin çalışma bölgesi içinde bulunmak,
  • Bu arada başka bir Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi ortağı olmamak.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.