KREDİ ŞEFİ

Emekliler Ne Kadar Kredi Çekebilir? Maaşının Kaç Katı Kredi Alabilir, Yaş Sınırı Nedir?

Bu yazımızda banka kredileri adına en çok merak edilen konular olan emekliler ne kadar kredi çekebilir, emekli kredi yaş sınırı gibi sorulara cevap niteliğinde bilgiler bulabileceksiniz. Bankaların ihtiyaç kredileri ürünleri arasında bulunan emekli kredisinin bankalar nezdinde özel bir yeri vardır.

Emekliler, düzenli bir aylık gelire sahip olmaları, borçlarını zamanında ödemeleri ve aldıkları maaşları istedikleri taktirde bankalar yoluyla tahsil edebilmeleri sebebiyle, bankaların kredi vermeyi tercih ettikleri güvenli müşterilerdir. Maaşlarını bankalardan alan emekliler aynı zamanda kredi kartı, maaş kartı, sigorta gibi çeşitli ürünleri de aynı banka üzerinden kullanabilir. Buda bankalar için farklı avantajlar getirmektedir.

Ülkemizde sayıları milyonlara yaklaşan emekliler için bankalar, zaman zaman özel kampanyalı krediler vermektedir. Emekli maaşına kredi çekme isteyen vatandaşlar maaşının belli bir katına kadar kredi alabilir. Bu oran tıpkı diğer ihtiyaç kredilerinde olduğu gibi hesaplanır.

Emekliler En Fazla Ne Kadar Kredi Alabilir?

Banka ihtiyaç kredilerinden yararlanmak isteyen emekliler için en önemli faktör toplam aylık gelirleridir. Alacakları kredi için ödeyecekleri taksit oranı toplam aylık gelirinin yarısını geçmemelidir. Bu durumda en fazla alabilecekleri kredi miktarını aldıkları emekli maaşı belirlemektedir. Bankaların ihtiyaç kredisi verme şartları ile hemen hemen aynıdır. Bu konuda sitemizde bulunan maaşa göre ne kadar kredi alabilirim makalesini de inceleyebilirsiniz.

Bir örnek vermek gerekirse; aylık 2500 TL maaş alan bir emekli, kredi başvurusunda bulunduğu zaman aylık toplam gelirine bakılır. Eğer maaş haricinde bir geliri bulunmuyorsa, maaşının yarısı yani en çok 1250 TL kredi taksiti geri ödemesi yapabileceği şekilde ayarlanır. 48 ay vade ve faiz oranın %1.54 olduğunu farz edersek, bu durumda alabileceği en yüksek ihtiyaç kredi miktarı 40000 TL civarında olacaktır.

Emekli Maaşının Kaç Katı Kredi Çekilebilir?

Yukarıda yaptığımız hesaplama doğrultusunda emekliler maaşının kaç katı kredi alabilir sorusunun cevabı ortalama olarak 10 ile 18 katı aralığında olacağı söylenebilir. Tabi bu durum bankalar arasında farklılık gösterebilir. Bankaların faiz oranları ve alınmak istenen ihtiyaç kredisinin vade sayısı değiştikçe oranda da değişiklik olacaktır. Bazı bankalar zaman içerisinde maaşını bankasından alan emekliler için özel kampanyalar düzenlemektedir. Bu kampanyalarda bankalar daha düşük faiz oranlarıyla emeklilere kredi verdikleri için alınabilecek parada artış olacaktır.

Kredi başvurusundan sonra bankaların baktığı etkenlerden biride kredi notudur. Finansal geçmişi düzgün, ödemelerini zamanında yapmış olan emekli müşterilerine daha fazla kredi imkanı verirken, kredi notu daha düşük olan emekliler için bankalar daha az kredi verebilmektedir.

Diğer bir etkende kredi almak isteyen emeklinin, başvuru sırasında başka bir kredi ödemesi olup olmadığıdır. Emekli maaşından ödenen diğer aylık kredi taksiti toplam geliri azaltacağı için, kişinin almak istediği kredinin toplam tutarının da düşmesine neden olacaktır.

Emekliler ihtiyaç kredisi haricinde bankaların ürünleri arasında yer alan konut ve taşıt kredileri de alabilmektedir.  Konut kredileri 120 aya kadar vade verildiğini düşünürsek ortalama olarak maaşının 30-36 katı civarında alırken taşıt kredilerinde ise bu oran 11-18 katına kadar olacaktır.

Emekli Kredi Yaş Sınırı Var mıdır?

Bankaların emeklilere verecekleri kredi için yaş sınırı vardır. Fakat bu her bankanın kredi verme şartlarına göre değişiklik göstermektedir. Genel olarak bakıldığında emekli kredi yaş sınırı bankalar tarafından 72 olarak belirtilse de bazı bankalar 80 yaşına kadar müsamaha göstermektedir.

Bu yaş sınırı yanlış anlaşılabiliyor. Belirtilen yaş aslında alınan kredinin geri ödemesinin bitim tarihini gösterir. Buna örnek vermek gerekirse emekli kredi yaş sınırı 80 olan bir bankaya başvuran 77 yaşındaki emekli vatandaş, en fazla 3 sene geri ödemeli yani 36 ay vadeli kredi alabilecektir.

Yaş ilerledikçe kredide kesilen hayat sigortası gibi sağlık poliçelerinin prim tutarı da artış göstermektedir. Bankalar, bu sebeple ileri yaştaki emeklilere kredi verirken mutlaka hayat sigortası şartı koşarlar ve bu şekilde yüksek sigorta komisyonu elde ederler.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.