KREDİ ŞEFİ

Emekli Maaş Banka Hesabı Değişikliği Nasıl Yapılır?

SSK, BAĞ-KUR, Memur gibi alanlarda çalışan ve çalışma süreci sonucunda emekliliğe hak kazanan kişiler emekli oldukları dönemde devletten her ay maaş alırlar. Maaş almaları için ise belli bir banka ile çalışmalarını sürdürmek zorunda olan emekliler, bazen çalıştıkları bankadan memnun kalmayarak emekli maaş aldıkları bankaları değiştirmek istiyor. Aslında emeklileri kendi bankalarına çekmek isteyen bankalar pek çok avantaj sunmakta olup, bu avantajlardan bazıları ise ikramiye, kredi, kredi kartı, eksi hesap gibi pek çok avantaj sunmaktadır. Bunun için de kendilerine en çok avantajı hangi banka sunuyor ise ona geçiş yapmak istemektedir. Tabi ki bu konuda ise emekli maaş banka hesabı değişikliği nasıl yapılır konusunu gündeme getirmektedir.

Emekli Maaşı Banka Değişikliği Talebi

Emekli maaş hesabı değişikliği talebi yapmak için sizlere sunulmuş olan iki yöntem bulunmaktadır. Bunlardan birisi SGK’ya başvuru yaparak değiştirmek olurken ikincisi ise e-devlet üzerinden yapılan değişikliktir.

SGK Üzerinden Değişiklik

SGK üzerinden emekli maaş banka hesap değişikliği yapmak isteyen emekliler, öncelikle il ve ilçelerde yer alan SGK’ya giderek, bir dilekçe yazarak başvuruda bulunmanız gerekmektedir. Dilekçede ise emekli olan kişinin TC numarası, emekli maaşını almak istediği bankanın uluslararası kodu, şube kodu gibi bilgiler uygun şekilde paragrafta belirtilmesi gerekmektedir. Bu talep ilgili kuruma teslim edilmesi halinde 1 hafta içerisinde sonuçlanmakta olup, bu şekilde ise bir sonra ki ay alacağınız maaş istediğiniz ve talep ettiğiniz bankaya yatmaktadır.

E-Devlet Üzerinden Değişiklik

Devlete bağlı olarak yürütülmekte olan e-devlet, devlete bağlı olan işlemlerin online ortamda yapılmasını sağlamaktadır. E-devlet üzerinden aynı zaman da emekli maaş banka hesabı değişikliği yapılması mümkün olup, hangi grup üzerinden emekliliğiniz bulunuyor ise o grup üzerinden e-devlet şifreniz ve TC kimlik numaranızla giriş yaparak direk olarak banka değişikliği talebinde bulunabilirsiniz. Bu şekilde yapılan ve talep edilen değişiklikler ise mesai saatleri içerisinde sonuçlanmakta olup, eğer ki herhangi bir sorun olmaz ise direk olarak talep ettiğiniz banka üzerinden emekli hesabınız açılmakta ve bu şekilde gelecek olan maaşınız talep ettiğiniz bankaya yatacaktır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.