KREDİ ŞEFİ

Eft Nedir? Nasıl Yapılır, EFT Saat Kaçta Başlar ve Kaçta Biter, Geç EFT Saatleri

Para trasnferi yöntemlerinden biri olan EFT, Elektronik Fon Transferi ifadesinin ilk harflerinden oluşmaktadır. Finans hayatında sıkça duyduğumuz bu para gönderme yöntemi ola EFT nedir nasıl yapılır, EFT saat kaçta başlar ve kaçta biter gibi sorulara ilişkin bilgileri yazımızda toparladık.

Paranın aynı bankada bulunan hesaplar arasında gönderilmesine havale dendiğini daha önceki havale nedir yazısında değinmiştik. EFT ise paranın başka bankada bulunan hesaplar arasında gönderilmesidir. Bu nedenle iki sistem temelde aynı olmasına rağmen işleyiş ve süreci birbirinden farklıdır.

Bankalar Elektronik Fon Transferini günün belirli zamanlarında yapılır. EFT saatleri olarak da adlandırılan bu süre zarfında para transferi gerçekleşmekte olup, sonrasında ise bir sonraki banka çalışma saatleri içerisinde alıcının hesabına ulaşır. Bu zaman aralığı bankadan bankaya farklılık gösterebilir.

Bankadan para gönderiminin bir çok yöntemi bulunur. Genel olarak bakıldığında şubeden, internetten, mobil ve telefon bankacılığından para transferi olarak nitelendirilebilir. Bu kısa bilgilerden sonra daha detaylı olarak Elektronik Fon Transferini inceleyelim.

EFT Nedir?

Vadesiz şekilde açılan bir banka hesabı üzerinden vadesiz şekilde açılmış olan başka bir banka hesabına yapılan transfer işlemine EFT denir. EFT’nin açılımı ise Elektronik Fon Transferi olarak bilinmektedir. EFT’yi örnek olarak göstererek EFT nedir anlatmak gerekir ise, X bankasında var olan vadesiz hesaptan, Y bankasına ait olan başka bir vadesiz hesaba yapılan TL cinsinden para transferi işlemi EFT olarak isimlendirilmektedir.

Kişilerin EFT işlemini yaparken kime gönderdiği önemsiz olup, burada EFT işlemini belirleyen şey ise bankaların birbirinden farklı olmasıdır. Yani farklı bankalar arasında yapılan para transfer işlemine denmektedir. EFT yapılırken belli saatler arasında yapılması gerekmekte olup, eğer ki o saatler arasında yapılmaz ise işlem alınır fakat transfer işlemi mesai saatleri içerisinde gerçekleşir.

Geç EFT Ne Demek?

EFTnin 16:00 ile 17:30 arasında gerçekleştirmeye çalışılmasına denir. Bazı bankalar geç EFTden daha fazla ücret talep etmektedir. Bu saatler arasında yapılan EFTler genellikle yine aynı gün kısa sürede karşı tarafın hesabına geçer.

EFT Saatleri, Kaçta Başlar, Kaçta Bitiyor?

Banka şubelerinden yapılacak EFT işlemi sadece bankaların mesai saatlerinde yapılır. İnternet, mobil bankacılık ve ATM’den ise her zaman gerçekleştirilebilir. Fakat burada önemli olan nokta gönderilen paranın karşı hesaba geçme zamanıdır. Yani yapılmasında şubeler dışında bir saat sınırı bulunmayıp, gerçekleşmesinde yani paranın alıcının hesabına düşmesinde saat sınırlaması bulunur.

EFT saatleri bankadan bankaya farklılık gösterirken genel olarak 08:00 ile 17:30 saat aralığında yapıldığında para aynı gün karşı tarafın hesabına geçer. Bu saatler dışında yapılan transferler ise EFT emri olarak nitelendirilip bir sonraki günün çalışma saatleri içerisinde gerçekleşir. Hafta sonu EFT yapılabilir mi yazısından belirttiğimiz gibi, resmi tatillerde ve Cumartesi ve Pazar günlerinde yapılan EFTler takip eden iş günü içerisinde gerçekleşir.

Eft saatleri dışında yapılan gönderim işlemlerinde alınan masraf genellikle daha fazla olur. Fakat bazı bankaların yapmış olduğu kampanyalar dahilinde, banka müşterilerinden ücret talep etmemektedir. Bu bankaların listesine ücretsiz EFT makalemizden ulaşabilirsiniz.

EFT Nasıl Yapılır?

Öncelikle EFTnin gerçekleştirilebilmesi için gönderici ve alıcının ayrı bankalarda hesabı olması gerekir. Alıcının adı soyadı, banka şube bilgisi, hesap numarası ve gönderilecek tutarın bilinmesiyle birlikte para transferi gerçekleşebilir. Hesap numarası yerine ülkemizde kullanılan IBAN numarası kullanmak daha sağlıklı ve güvenilir olacaktır.

EFT gönderimi banka şubelerinden mesai saatleri içerisinde gişe işlemlerinden yapılabilmektedir. Gişe memuruna gerekli bilgileri verdikten sonra gönderimi gerçekleştirecektir. Bankaların müşterilersınmuş olduğu internet ve mobil bankacılık sistemlerinden de günün her saatinde, şubeye gitmeden EFT emri verilebilir. Yine bankaların hesaba ulaşım ve bankacılık işlemlerinin gerçekleştirilebilmesi için müşterilerine sağladığı banka kartlarını kullanarak para transfer emri verilebilir.

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.