KREDİ ŞEFİ

Çiftçilere hibe ve kredi avantajları

Büyük ya da küçük ölçekli fark etmeden tarım, çiftçi ve hayvancılıkta faaliyet gösteren emektar köylü ve esnaflarımızın dönem dönem kredi ihtiyaçları doğmaktadır. Gerek traktör gerekse dönemsel ihtiyaç ve ödemeler için olsun, uygun kredi akıllı ve mantıklı kullanıldığı sürece kredi çekmek kötü değildir. Ülkemizin en büyük bankalarından Ziraat Bankası genelde en büyük destekçi gibi görünse de özel bankaların da dönem dönem uygun destekleri olabilmektedir.

Genç çiftçilere 30 bin TL hibe desteği

Ziraat Bankası tarafından tarım ve hayvancılıkta faaliyet gösteren çiftçilerimiz için her türlü ihtiyaçlarında daimi finansman desteğinin sağlaması için özellikle genç çiftçilere bakanlıktan alabilecekleri 30,000TL hibe desteğinin 6 katına kadar kredi imkanı sağlamaya başlamıştır. Özellikle büyükbaş ve küçükbaş hayvancılık, arıcılık, kanatlı hayvancılık, kontrollü örtüaltı tarımı ve mantar yetiştiriciliği konularında faaliyet gösteren çiftçilerimizin aldıkları hibeler kredi veren bankalar için bir tür özkaynak ve kefil olarak algınmaktadır.

Genç Çiftlik Sahibi Projelerinin Desteklenmesi projesi kapsamında gerek Kredi Garanti Fonu KGF üzerinden gerekse Ziraat Bankasının kendi öz kaynakları ile kredi talebi için son gün 5 Mayıstır. https://gencciftci.tarim.gov.tr adresi üzerinden 18 yaşını doldurmuş ve 41 yaşından gün almamış tüm çiftçilerimiz daha evvel bakanlığın herhangi bir hibesinden yararlanmamışsa 30bin TL hibe desteği başvuru yapabilir.

Avrupa Yatırım Bankası EBRD’den çiftçilere destek devam ediyor

Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası (EBRD’nin ülkemizde ki çiftçilere olan bankalar yoluyla destekleri 1 milyar EUR’u geçtiği açıklandı. EBRD’den fon desteği ile finansman desteğinde zorlanan özellikle kırsal alanda yaşayan çiftçiler için destek programları devam etmektedir. Kamu ve özel olarak toplam 9 bankada EBRD destekli çiftçi ve tarım kredi başvurusu yapılabilmektekdir.

Ne için tarım kredisi başvurusu yapılabilir?

Ekilen ürünün ekilmesi sonrası doğabilecek ek gübre, tohum, işçilik, ilaç ve sulama gibi masrafların finansmanı için çekileceği gibi aynı zamda 0 kilometre veya ikinci el traktör alımı içinde uzun vadeli kredi talebi yapılabilir.

Modernize etmek amaçlı sera kurulumu ve mevcut seranın iyileştirilmesine yönelik ve hatta sera içinde ki daha çağdaş sulama teknikleri kurulumu için tarım kredisi başvuru yapılabilir. Kredi başvuru yaparken Nüfus çüzdanın dışında oda kayıt gelmesi ve rençper dökümanı ve ek gelir / tapu vb. belgeler yeterli olacaktır.

Peki hibe almışken neden kredi alayım diye düşünen çiftçilerimiz elbette ek ihtiyaç yoksa doğru bir düşüncedir. Fakat traktör vb. bir ihtiyaç için hibeyi orada harcamak mantıksız olacaktır, çünkü bu tür krediler uzun vadeli olabilir ve çiftçi kredilere hasat dönemlere göre ayarlandığı için uzun vadede ödereyerek nakit ile farklı bir yatırım yapılabilir. Daha farkı bir örnek vermek gerekirse 30bin TL kredi ihtiyacınız var ama 30binTL’de hibe aldınız bunu nakit rehinli krededi de kullanabilirsiniz böylece hem daha uygun finansman sağlarsınız hemde kredi bitince 30binTL ile doğrudan farklı ihtiyaçlarda kullanabilirsiniz. Elbette uyarmak gerekir hibeleri devletin hedefledeği amaç olarak kullanmak ülkemizin geleceği açından önemli, unutmamalısınız ki size verilen her kredi doğru kullanılmazsa başka bir destek sırası gelmeyen yatırımcıyı engellemektedir. Dolaylı yoldan ekonomiye ufak bir damla da olsa pozitif katkı sağlamak önemli, unutmayın denizleri damlalar oluşturur.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.