KREDİ ŞEFİ

Çek karnesi hakkında bilmeniz gerekenler

Çek karnesi ülkemizde iç ticaretin en önemli damarlarındadır, her yıl 20 milyondan fazla çek işlem görmektedir. Özellikle inşaat, toptancılık,sağlık vb. gibi sektörler için olmazsa olmazdır. Küresel ekonomide çek karnesi sık kullanılmamaktadır, sebebi çek bir kambiyo senedi türüdür. Emre yazılıdır anında ödenmesi gerekir. Fakat ülkemizde biraz daha farklıdır; firmaların sermaye yapıları kuvvetli olmaması ve kurumsal olmaması sebebiyle çekte ki vade bir tür kredileşme algıya sahiptir. Sonuç olarak değerli bir kağıt olup doğru kullanımı kritiktir; bilinçsiz ve plansız kullanım ticari hayatınızı sonlandırabilir.

Çek karnesi sadece çek alan olarak değil, çek veren (ödeyecek) taraf olarakta düşünmek lazım. Bu sebeple iki açıdan düşünerek bilgi vermek amaçlı bir yazı olacaktır.

Kaç çeşit çek karnesi vardır?

Ticari çeklerin dışında, banka, seyehat çekleri gibi genek çekleri mevcut fakat ticari olarak genel 6 tip çek karnesi verilmektedir.

  • Ticari: Lti, A.Ş şirketlere verilen çek karnesidir. Lehdar yani çeki alan kişinin ismi olmak zorunda.
  • Ticari Hamiline: Lti, A.Ş şirketlere verilen çek karnesidir. Lehdar yani çeki alan kişinin yok herhangi bir kişi tahsil edebilir.
  • Gerçek Tüzel Kişi: Şahış firması olanlar için çek karnesidir. Lehdar yani çeki alan kişinin ismi olmak zorunda.
  • Gerçek Tüzel Kişi Hamiline: Şahış firması olanlar için çek karnesidir. Lehdar yani çeki alan kişinin ismi olmak zorunda değildir, herhangi bir kişi tahsil edebilir.
  • Gerçek Kişi: TC kimlik numarasına verilen bir çek türüdür, çok sık olmaz bankaların genellikl firma ortağı ya da mevduatı yüksek olan müşterilere verilir. Lehdar olmak zorundadır.
  • Gerçek Kişi Hamiline: TC kimlik numarasına verilen bir çek türüdür, lehdar yoktur herhangi bir kişi tahsil edebilir.

Çek karnesinde vade olur mu?

Normalde çek karnesinde vade yoktur, fakat ülkemizde daha evvel belirtiğimiz gibi ticari sermayenin yeteri kadar kuvvetli olmaması ve finansmanların doğru yapılamaması sebebiyle bizde vade vardır. Sektör olarak farklılık göstermekle birlikte ortalama 6 ay vadeli çekler ağırlıklıdır.

Çek alırken nasıl istihbarat yapmam lazım?

Çekin muhattabı olması gerektiği gibi uzun süredir ticaratiniz olan bir kişiyse sorun olmamakta. Fakat mal / hizmet verdiğiniz kişiyede dolaylı yoldan gelmişse mutkala çeki keşide edeni araştırın ve araştırdığınızı da belgelemenizi tavsiye ederiz. Bankalar bilgi korumakla yükümlü olduğu için doğrudan bilgi vermezler, çünkü kanuni olarak suçtur. Çalıştığınız bankaya çeki verirseniz sizin adına istihbarat yapacaklardır.

Karekodlu çek nedir?

2017 yılı itibariyle ülkemizde karekodlu çek karnesi kullanımı başlamıştır. Asla karekodsuz çek almayın. KKB’den alınan çek raporu ile yeni nesil çeklerde karekod okutulunca çek sahibinin banka bilgileri, yazılmış çeki var mı gii bir çok bilgiye ulaşabilirsiniz. Kanun gereği bu bilgileri paylaşımı zorunludur. Bu rapora çek yaprağı başına 71 kuruş gibi cüzi bir fiyata ulaşabilirsiniz.

Çek İbraz süresi nedir?

Çekin üzerinde vade geçse bile aynı şehirde 10 gün içinde, farklı şehide 30 güne kadar sorgulama yapabilirsiniz ve çek sahibi ödemek zorunda. Burada kritik konu iş günü normal takvim günüdür. Farklı şehirde dikkat edilmesi gereken; siz çeki İstanbul’da alsanız bile firma Ankara’ya bağlı olabilir bu sebeple dikkat edin.

Müşteriden aldığım çek karşılıksız çıktı ne yapmam lazım?

Çek karnesi karşılıksızsa, sorumlu bankadan karşılıksız işlemi yapılmasını talep edin. Çek o gün sonuna kadar arkasına yazmakla yükümlüdür. Zorunlu yaprak bedelini talep edin bununda ödenmesi zorunludur. En son çek keşidecisini şikkayet edin.

Çek karnesine gerçekten ihtiyacım var mı?

Gerçekten çek karnesine ihtiaç var mı sorusu önemlidir, çünkü ödeme planını iyi yapamayan bir esnafsanız ve nasıl olsa ödemem gelir hal ederiz diyip çeki rastgele yazarsanız bu sizin ticari olarak sonunuz olabilir. Sermayeniz kuvvetli değilse daha uzun vadeli ve aylık ödemeli kredi türleri daha sağlıklı bir finansmandır. Unutmayın sadece kendinize değil, çekin dolaştığı herkese yani piyasaya zarar veriyorsunuz.

Kendi çek karnem yazıldı ne yapmam lazım?

Çek karnesi finansman sorunu ya da istisnai bir sebeple yazıldı, bu durumda yapılması gereken tek şey en kısa sürede çeki ödeyip sistemsel olarak düzeltme hakkını kullanmaktır. Elbette kısa vadeli olarak size negatif etkisi olacaktır, fakat diğer ödemeleriniz düzenli olursa orta vadede tekrar güven puanı yükselecektir.

Çek karnem kopyalandı ne yapmam lazım?

Bu sık rastlanmaz ve karekodlu çekle de önüne büyük ölçüde geçilmiştir. Fakat iş yerine girebilecek hırsız ya da iş yerinde çalışan birinin bilgileri kopyalanması durumunda savcılık kanalı ile bunu belgelemeniz ve bankaya bildirmeniz önemlidir.

Çek yerine alternif ne olabilir?

Sektör gereği çek ödemesi sık olarak elinize gelmiyorsa ve tek tük gelen çekin ödeme riski ve istihbaratıyla uğraşmak istemiyorsanız en önemli ve en garanti tahsilat yöntemi kesinlikle POS cihazıdır. Kredibiletesi olan hemen hemen tüm firmaların ticari kredi kartları vardır. Ödemelerinizi bu yöntemle ufak bir banka komisyonu ile ertesi gün alabilirsiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.