KREDİ ŞEFİ

Birikim Hesabı Nedir ve Nasıl Açılır?

Son dönemlerde hepimiz para biriktirememekten, çok fazla fuzuli harcama yapmaktan şikayetçiyiz. Para biriktirmenin küçük yaştan itibaren süregelen bir alışkanlık olduğunu hemen hepimiz biliyoruz. Bu alışkanlığın kazanılmaması ileri yaşlarda daha belirgin olarak görülmekte, bu kişilerin harcama konusunda da titiz olamadıkları gözlemlenmektedir. Ne var ki bu kişilerin bankalar tarafından sunulan birikim hesabı hizmetlerinden yararlanarak harcamalarını kısıtlamaları ve tasarrufları birikime dönüştürmeleri mümkündür. Bu doğrultuda sizlere birikim hesabı nedir? Birikim hesabı nasıl açılır? gibi sorular hakkında önemli bir takım bilgiler vereceğiz.

Birikim Hesabı Nedir?

Birikim hesabı, para biriktirme alışkanlığı olmayan bireylerin bir sistem tarafından kontrol altında tutularak para biriktirmelerini ve geleceklerini güvence altına almalarını sağlayan bir hesap türüdür. Neredeyse tüm bankaların kendi esaslarını içeren birikim hesapları mevcuttur. Birikim hesapları, vadeli hesap grubuna dahildir. Yani biriktirdiğiniz mevduat, bankanın sistemine göre faiz ya da kâr getirisi ile desteklenir.

Birikim Hesabı Nasıl Açılır?

Birikim hesabı nedir sorusuna yanıt verdikten sonra bir de birikim hesabı nasıl açılır? sorusuna geçelim. Birikim hesabı başvurusunda bulunacağınız bankada ilk olarak hesap kontrolü yapılacaktır. Mevcut vadesiz hesabınız yoksa öncelikle adınıza tanımlı yeni bir hesap açılacaktır. 18 yaş altı iseniz bankada hesap açma yaş sınırı yazımıza göz atabilirsiniz.  Daha sonra birikim hesabı açarak mevcut birikimlerinizi hesabınıza yatırabilirsiniz. Üstelik bankaya vereceğiniz talimatla birlikte vadesiz hesabınızda bulunan mevduatın belirli tarihlerde birikim hesabınıza aktarılmasını da sağlayabilirsiniz. Böylece her vade döneminde banka şubesine gitmenize gerek olmaz ve talimat tarihi geldiğinde vadesiz hesabınızdaki tasarrufunuz birikim hesabınıza otomatik olarak aktarılır. Özellikle 1 aylık ve daha uzun vadeli birikim hesapları için talimat yönteminin kullanılması esastır. Vade günü gelmeden birikim hesabına aktarım yapılamayacağından talimat kullanılarak bu işlemin gerçekleştirilmesi mümkündür.

Faizli Birikim Hesabı Nedir?

Faizli birikim hesabı, birikimlerinizin banka tarafından gecelik, haftalık, aylık, 3 aylık ya da daha uzun vadeli olacak şekilde değerlendirilmesidir. Vadeli birikim hesabınız, belirlenen vadeye göre faiz getirisi sağlayacaktır. Bankalar, birikim hesaplarını genellikle gecelik olarak açmaktadırlar. Dilerseniz vade seçeneğini değiştirerek birikimlerinizi istediğiniz vadede değerlendirebilirsiniz. Faiz getirisi almak için belirlenen vade sonuna kadar mevduatınızın birikim hesabında kalması gerekir.

Faizsiz Birikim Hesabı Nedir?

Faiz hassasiyeti olup para biriktirmek isteyenlerin en fazla merak ettiği konuların başında faizsiz birikim hesabı nedir sorusu geliyor. Faizsiz birikim hesabı, Albaraka Türk, Kuveyt Türk, Türkiye Finans, Ziraat Katılım ve Vakıf Katılım gibi katılım bankalarında açılabilen ve kâr getirisiyle değerlendirilen bir birikim hesabıdır. Bu hesaplarda bulunan birikimler banka tarafından fiziki olarak işletilir ve elde edilen kârın bir kısmı müşteri hesaplarının bulunduğu havuzlara aktarılır. Faizli birikim hesabından farklı olarak her vade sonunda hesabınıza gelecek tutarın farklı olacağı söylenebilir. Faizli birikim hesaplarında vade sonunda hesaba geçecek tutar önceden belliyken faizsiz birikim hesaplarında değişken kâr getirisi söz konusudur.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.