KREDİ ŞEFİ

Bireysel Emeklilik Sistemi Nedir? Avantajları Nelerdir?

Bireysel emeklilik sistemi son dönemlerde sıkça karşılaştığımız bir kavramdır. İnsanlar çalıştıkları süre zarfında yaptıkları düzenli ödemelerle emeklilik hayatlarının daha rahat geçirmesini amaçlamaktadır. Bireysel emeklilik sistemi de insanların emeklilik zamanlarının daha rahat geçirmeleri için oluşturulmuş bir birikim aracı, bir sistemdir.  İnsanlar bu amaçla bireysel emeklilik sistemlerine primler yatırarak gelecekleri için yatırım yapmaktadır. Bu yatırılan primler de uzmanlar tarafından değerlendirilerek emeklilik yatırım fonlarına aktarılır. Burada yapılan birikimlerle birlikte yatırılan her bir prim büyük önem taşıyarak daha da büyür. Ancak bireysel emeklilik sistemi kısa dönemlik bir sistem değildir. Primlerin yatırdıkça büyümesi uzun dönemlik bir sistem olarak fayda sağlayacak şekilde oluşturulmuştur. Bununla birlikte bireysel emeklilik sistemine devlet katkısı da vardır. Bu da yatırılan primlerin yüzde 25’lik kısmının size geri ödenmesi olarak uygulanmaktadır.  Bu uygulamayla ve destekle birlikte bireysel emeklilik sistemlerine ilgi de artmaktadır.

Bireysel Emeklilik Sistemi ve Avantajları Nelerdir?
İnsanlar genellikle emeklilik dendiğinde daha çok yaşlılık dönemi gibi algılamaktadır. Ancak emeklilik daha yaşlılıktan daha çok aktif çalışma hayatından sonra kişilerin rahat olarak yaşamak istedikleri ve çalışmadan geçirdikleri dönemdir. Yıllarca çalıştıktan sonra geçirilecek sağlıklı ve güzel bir dönem emeklilik dönemi olarak adlandırılabilir. Bu dönemin içinde de insanlar çalıştıkları dönem boyunca erteledikleri şeyleri de yapmak için imkân ve zaman bulacaklardır. İşte bu gibi nedenlerden dolayı çalışma hayatından sonrası için de kendi hayat standartlarınızdan kopmadan rahat bir emeklilik dönemi için bireysel emeklilik sistemleri yardımcı olmaktadır. Kamu sosyal güvenlik sistemlerinden emeklilik ve bireysel emeklilik sistemiyle emeklilik bir arada olursa sizin için hayat standartlarından kopmadan rahat bir yaşamın kapısı emeklilik döneminde açılabilir. Çalışırken yapılacak olan bu bireysel emeklilik sistemi yardımıyla emeklilik hayatınızda daha rahat ederek yaşayabilirsiniz.

Bu sistemin getirdiği bazı avantajlarda vardır. İlk olarak devletin verdiği katkılar bireysel emeklilik sistemleri için çok büyük bir avantajdır ve ilgiyi arttırmıştır.  Devlet, bireysel emeklilik sistemlerine yatırılan her primden yüzde 25’lik oranı size geri iade etmektedir.  İade edilen bu miktar kişilerin bireysel emeklilik hesaplarına yatırılmaktadır.  Bir diğer avantajıysa primlerin yatırılması konusundaki kolaylıklarıdır. İleride rahat bir emeklilik döneminin geçirilmesine yardımcı olacak bu sistemin yatırım konusunda da kolaylıkları mevcut. Bireysel emeklilik sistemine primleri yatırırken isterseniz 3 aylık, isterseniz 6 aylık ya da 1 yıllık gibi seçeneklerle primlerinizi yatırabilirsiniz. Ayrıca eğer finansal durumunuzda bir sıkışıklık ya da bir sorun yaşarsanız primlerin yatırılmasını durdurarak finansal durumunuz daha iyi olduğu zaman devam edebilirsiniz. Bu da kişiler için bir avantaj oluşturmaktadır.  Bunun yanında bu süreç içerisinde primleri yatırdığınız miktarı değiştirebilirsiniz ya da hizmet aldığınız firmanızı da süreç içerisinde değiştirebilirsiniz.

Bireysel emeklilik sistemleri aynı zamanda kamunun sosyal güvenlik kurumlarının da desteği olacaktır. Sizin sosyal güvenlik kurumlarından yani BAĞ-KUR, emekli sandığı ya da SSK’dan alacağınız emekli maaşınızın yanında da bireysel emeklilik sisteminden alacağınız maaşınız olacaktır. Ayrıca sosyal güvenlik kurumlarına bağlı olarak çalışan olsanız da bireysel emeklilik sistemlerinden yararlanmakta bir engeliniz yoktur. Bu iki sistem de birbirini desteklemektedir.  Bu sistemde yani bireysel emeklilik sistemlerinde yatırılan primler uzmanlar tarafından emeklilik fonlarında değerlendirilmektedir.

Bireysel emeklilik sistemine başvurunuzu yaparken bu sistemde yapacağınız birikimin değerlendirilmesini istediğiniz fonu da seçebilme şansınız vardır.  Bireysel emeklilik sistemlerinden yararlanılmasıyla elde edilen en büyük avantaj da daha önce de bahsettiğimiz gibi çalışma hayatından sonra emeklilik döneminde azalacak olan geliri bireysel emeklilik sistemiyle ek gelir olarak standartlarımızdan kopmadan yaşamamızı sağlayacak olmasıdır. Emeklilik döneminde sosyal güvenlik kurumundan gelecek olan emekli maaşınızla birlikte bireysel emeklilik sisteminden yararlanmak istediğinizde yapmış olduğunuz birikimden yararlanabilirsiniz. Bu birikimin ister tamamından ya da isterseniz bir bölümünden yararlanabilirsiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.