KREDİ ŞEFİ

Bankada Unutulan Para Nasıl Sorulanır? Zaman Aşımı İçin Son Gün Ne Zaman?

Bankalarda milyonlarca diye ifade edilebilecek para sahiplerini bekliyor. Bankalarda unutulan ve zaman aşımına uğrayacak paralar için son günler yaklaşıyor. Bu rakamın 115 milyon lira olduğu söyleniyor. 529 bin kişiden biride siz olmayın.

Günümüzde pek çok finansal işlemlerimizi bankalar aracılığı ile gerçekleştirmekteyiz ve pek çok kişi yatırım amaçlı biriktirmekte olduğu paralarını banka hesabı üzerinden takip etmektedir. Banka hesabı olmayan kişi sayısına bakıldığında hemen hemen herkesin mutlaka bir banka hesabı olduğu görülmektedir. Kimi yatırım amaçlı banka hesabı açarken kimi ise iş gereği banka hesabı açmakta ve banka üzerinden işlem sağlamaktadır. Ancak bazı kişiler uzun zaman işlem yapmadıkları zaman banka hesabındaki para zaman aşımına uğramakta ve unutulan para olarak sınıflandırılmaktadır. Banka hesabı üzerinde 10 yıl işlem yapılmaz ise banka hesabındaki para unutulan para grubuna girmektedir.

Her yıl Türkiye Bankalar Birliği zaman aşımına uğrayarak bankada unutulmakta olan paraların listesini internet sitesi üzerinde yayınlayarak paraların sahiplerine ulaşım sağlamaya çalışmaktadır.

Bankada Unutulan Paraları Sorgulama İşlemi

Türkiye Bankalar Birliği zaman aşımına uğrayarak bankada unutulan paraların hesap listesini internet sitesi üzerinde yayınlamaktadır. MSF’nin internet sitesi üzerinde yer almakta olan sorgulama ekranı sayesinde pek çok kişi banka hesabında unutulan parası olup olmadığını kolay, hızlı ve güvenli bir şekilde sorgulayabilmektedir. Sorgulama sayfası üzerinden unutulan paranın yer almakta olduğu bankanın üzerinde en son yapılmakta olan işlem tarihi, banka adı, banka şubesi, bankanın bulunmakta olduğu il ve ilçe bilgileri, banka hesabının türü ve banka hesabındaki paranın miktarı gibi tüm bilgiler detaylı bir şekilde gözlemlenebilmektedir. İnternet üzerinden yapılmakta olan tüm sorgulama işlemleri ücretsiz bir şekilde gerçekleştirilmektedir.

Eğer sizinde bankalarda unuttuğunuz paranız varsa ve zaman aşımı sitesinde veya bankaların kendi sitelerinde bunu görebilirsiniz. Hesap sahipleri 15 Haziran 2018 tarihine kadar ilgili banka şublerine giderek zaman aşımına uğrayacak paralarını alabilirler.

Bankada Unutulan Para Nasıl Geri Alınır?

Siz de bankada para unuttuysanız ve internet sitesi üzerinde yer almakta olan sorgulama ekranı ile bunu fark ettiyseniz banka hesabınızda bulunmakta olan paranızı zaman aşımı süresine uğramadan geri alabilmeniz mümkün. Banka hesabınızdaki mevcut paranızı geri alabilmek için kimlik kartınız ile birlikte hesabınızın bulunmakta olduğu bankanın şubelerine giderek paranızı çekmek istediğinize dair şahsen başvuruda bulunabilir ve unutmuş olduğunuz paraları geri alabilirsiniz. Ancak banka hesabınızda unutmuş olduğunuz paralarınız zaman aşımına uğramış ise yine kimlik kartı ile ilgili şubeden hesapların kapatılması için başvuru işlemi yapabilirsiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.