KREDİ ŞEFİ

Bankada Hesap Açma Yaşı Sınırı Kaçtır? 18 Yaş Altı Banka Hesabı Kartı Nasıl Alınır?

18 yaşından küçükler için banka hesabı açılabilir mi sorusunu hem aileler hem de gençler merak ediyor. Küçük yaşta birikim yapmaya başlamak isteyen çocuklar için 18 yaş altı banka hesabı açılabiliyor. Fakat bununda şartları var. Banka hesabı açma yaşı tutmayan çocukların velilerinin izni olması gerekiyor.

Bireyler, çeşitli bankacılık hizmetlerinden yararlanmak için banka hesabı açma gereği duyarlar. Kredi, kredi kartı, ek hesap, vadeli ve vadesiz mevduat hesapları, birikim, tasarruf ve benzeri bankacılık işlemleri için banka hesabı açan kişiler, aranan şartları sağlamaları durumunda diledikleri bankadan kolayca hesap açabilirler. Bankalarda hesap açabilmek için ayrıca yaş şartını da sağlamak gerekir. 18 yaşını doldurmuş her birey bankaların sunmuş olduğu yöntemlerle hesap açabilir. Bu konuda banka hesabı açma makalesini inceleyebilirsiniz.

Daha küçük yaşlarda çocuklarına birikim ve tasarruf eğitimi vermek isteyen aileler çeşitli yöntemler kullanırlar. En başta kullanılan yöntem çocukları kumbara gibi araçlarla para biriktirmeye teşvik etmektir.  Gittikçe artan para miktarı doğrultusunda aileler zaman içerisinde çocukları için bir banka hesabı açabilir, birikimlerini bu hesapta onların gelecekleri için değerlendirebilirler.

Banka Hesabı Açmak İçin Kaç Yaşında Olmak Gerekir?

Ülkemizde resmi olarak bankada hesap açmak için 18 yaşını doldurmuş olmak gerekir. Dolayısıyla 18 yaşını doldurmuş tüm vatandaşlar istedikleri bankalarda hesap açabilirler. Buna karşı 18 yaşından küçükler için bünyelerinde hesap açmaya izin veren bankalar da bulunmaktadır.

Küçük yaşlardaki kişilerin hesap açmaları ise veli iznine tabiidir. Bu hesaplar, bankalar nezdinde çocuk hesabı olarak adlandırılırken resmiyette kişinin adına açılır; fakat imza ve işlem yetkisi anne ve babaya müştereken (birlikte) ya da münferiden (ayrı ayrı) tanımlanır.

18 Yaş Altına Banka Hesabı Nasıl Açılır?

Geleceğin büyüklerine bankada hesap açma süreci diğerleriyle aynıdır. Tek fark olarak, hesabın açılacağı çocuk tek başına işlemi gerçekleştiremez. Yanında mutlaka anne, babası veya her ikisi olması gerekir. Bankada hesap açma başvurusu sırasında genellikle istenen evraklar vardır. Bunlar;

  • Çocuğa ait TC kimlik numarası bulunan nüfus cüzdanı
  • Velinin üzerinde TC kimlik numarası bulunan nüfus cüzdanı
  • İkametin bulunduğu adres bilgisi, telefon numarası, cep telefonu numarası

Banka hesap başvurusu sırasında müşteri temsilcisinin önünde çocuğun yasal velisinin forma imza atması gerekir.

18 Yaşından Küçüklere Banka Kartı Verilir mi?

Banka hesabı başvurusu sırasında veya daha sonradan bankamatik kartı talebinde bulunulabilir. Veliler bu hesap kartını çocuklarına para yatırma, çekme, hesaplarını kontrol etme gibi nedenlerle verebilir. Bazı bankalar ise küçükler için açılan hesaplar için özel tasarımlı banka kartı vermektedir. Bu hesap kartı sayesinde gençler alışverişlerinin ödemelerini pos cihazları veya sanal poslar ile yapabilir.

Hangi Bankalar 18 Yaş Altı Hesap Açmaya İzin Veriyor?

Ülkemizde çoğu banka velileri ile birlikte gelen gençler için hesap açmaya izin vermektedir. Bunlardan bir kaçına göz atalım.

İş Bankası : İş Bankası, 12-18 yaş aralığındaki bireylere kendi banka hesaplarını oluşturabilmeleri adına İlk İmza Hesabı adı altında özel bir hesap uygulaması oluşturmuştur. 1987 yılında oluşturulan v günümüzde devam eden bu hesap, yaş sınırını fazlaca esnettiğini söyleyebiliriz. Birikim ve tasarruf yapmak adına İlk İmza Hesabı’nı açanlar, hesaplarını diledikleri gibi kontrol ederler ve hiçbir ücrete tabii olmazlar. 18 yaşı doldurulduğunda ise normal hesaba çevrilir. Detaylı bilgiye İş Bankası iletişim kanallarından ulaşabilirsiniz.

Akbank : exi26 ası altında açılan hesap özellikle öğrenci gençleri hedefliyor. 16-26 yaş aralığına açılan mevduat hesabı yanında neo exi26 adı altında 18 yaşından küçükler için banka kartı veriyor. Bu hesap kartı sahipleri belirlenen limitler dahilinde alışveriş yapabildikleri gibi nakit parada çekebiliyor. Akbank müşteri hizmetleri telefonuyla ayrıntılı bilgi alabilirsiniz.

Ziraat Bankası : 18 yaşından küçükler için hesap açılabiliyor. Büyüyen çocuk fonu olarak açılan hesap sunduğu avantajlarla dikkat çekiyor. Tüm avantajlarını Ziraat Bankası iletişim kanallarından öğrenebilirsiniz.

Vakıfbank : Banka 24 yaş altı gençlerin kullanımı için hesap açıyor. Ayrıca verdiği Bankomat Kart ile gençler hesaplarında bulunan para kadar nakit çekimi veya alışveriş yapabiliyor. Kart sahipleri kendilerine özel olarak verilen şifreyi kullanıyor.

ING Bankası : Turuncu çocuk hesabı birikim yapmak isteyenlerin tercih ettikleri mevduatlardan. İstenildiği zaman para yatırıp çekilebilen hesap birikim hesabı olarak ta değerlendirilebiliyor. ING Bank telefon numarası arayarak detaylı bilgi alabilirsiniz.

TEB : 25 yaş altı gençler için oluşturulmuş olan Global Genç Hesap, günlük vadeli tasarruf özelliğine sahip. Bu sayede gençler para biriktirirken aynı zamanda bankadaki paraları da artıyor. Global Genç Hesabı 12-15, 16-17 ve 18-25 olmak üzere 3 farklı yaş grubuna hitap ediyor. Teb müşteri hizmetleri açmak istediğiniz hesapla ilgili yardımcı olacaktır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.