KREDİ ŞEFİ

Banka Hesabı Açma Yöntemleri Nelerdir? Şubeden, Telefonla, Online İnternetten Banka Hesabı Nasıl Açılır?

Vadesiz banka hesabı açma birkaç başvuru şeklinde yapılabilmektedir. Bunlar, banka şubelerinden hesap açma başvurusu yapmak, online olarak internetten banka hesabı açma, telefon bankacılığından varsa yeni bir hesap oluşturmak diye sıralanır.

Banka hesabı, bireylerin oluşturdukları birikimlerini güvenli bir şekilde değerlendirebildikleri, hesap kartlarını kullanarak alışveriş yapabildikleri bankacılık hizmetidir. Banka hesaplarının açılmasından sonra bireyler, banka hesapları ile alakalı olan hesap kartları ile gerek gerçek hayattaki alışverişlerini, gerekse internetten gerçekleştirdikleri alışverişlerini karşılayabilir ve bu işlemlerin ödemelerini yapabilir.

Bankalar bünyesinde hesap açmak isteyen kişilerden bir ücret talep etmezler. İlk açılan hesap vadesiz mevduat hesabıdır. Daha sonra banka müşterisi isteğine bağlı olarak vadeli veya vadesiz hesap açabilir. Her mevduat hesabı açılışında hesap numarası ve bu hesap numarasını gösteren IBAN numarası verilir. En ince ayrıntısına kadar anlattığımız IBAN nedir makalesine bakabilirsiniz.

Şimdi banka hesabı açmak için gerekenler ile birlikte yöntemlerini ayrıntılı şekilde inceleyelim.

Şubeden Banka Hesabı Açma

Çalışmak istenilen banka avantajları incelenip belirlendikten sonra yakın bir şubesine giderek hesap açılır. Müşteri temsilcisin yanına gidildiğinde TC kimlik numarasının bulunduğu nüfus cüzdanı, ehliyet veya pasaportun başvuru sahibinin yanında olması gerekir.

Müşteri temsilcisinin vereceği hesap açılış formu doldurulduktan sonra sözleşmenin de imzalanmasından sonra bankadaki vadesiz mevduat hesabı açılmış olacaktır. Başvuru sırasında internet şubesini kullanabilmek için ayrı bir başvuru yapılabilir.

Ayrıca hesaplarına her an kullanabilecekleri KMH tanımlanmasını isteyenler müşteri temsilcisine belirtmeleri gerekir

Online İnternetten Banka Hesabı Açma

Günümüzde teknolojinin belki en çok kullanıldığı sektör finans sektörüdür. Bankalar müşterilerinin hesaplarına her an ulaşabilmeleri, parayla ilgili her tür işlemlerini hızlı şekilde halledebilmeleri adına gelişen teknoloji takip ederek hizmetlerini düzenlerler.

Ülkemizde çoğu banka internet siteleri üzerinden cep telefonları ve bilgisayarlardan banka hesabı açma başvurusu almaktadırlar. Resmi sitelerinde yer alan sayfalarda birey veya firmalara oluşturdukları formları doldurtarak hesap açılış bilgilerini alırlar.

Alınan bilgiler ışığında imzalanması gereken sözleşmeleri kurye veya kendi personelleriyle müşterilerine yollarlar. Böylece hesap açılışı gerçekleşmiş olur.

Vadesiz ve Vadeli Banka Hesabı Açmak

İlk oluşturulan banka hesapları genellikle vadesiz mevduat hesabı şeklinde oluşturulmaktadır ve bu hesapların açılmasından sonra hesaplara para yatırılması durumunda hesaba faiz işletilmeyecektir. Gerçekleştirilen yatırım işlemi faizsiz şekilde devam edecek, yani yalnızca bireylerin biriktirmiş olduğu para kadar yatırım ortaya çıkacaktır.

Buna karşın, vadeli mevduat hesaplarının açılması halinde hesaplara yatırılacak olan para için belirli bir vadede faiz işletilmesi söz konusu olacaktır. Fakat bu süre boyunca hesaplardaki paranın çekilmesi ya da hesaplara ayrı bir para eklenmesi halinde vade bozulabilmekte ve faiz uygulaması iptal edilebilmektedir. Vadeli mevduat hesapları konusunda hesap açılacak olan banka ile detaylı görüşmeler gerçekleştirilebilecektir.

Banka Hesabı Açmak İçin Yaş Sınırı

Banka hesabı açma yaşı normal şartlar altında 18 olarak uygulanmaktadır. Fakat bankalar, küçük yaştaki çocukları birikim alışkanlıklarına sahip olmaları, gerek bayramlarda gerekse harçlıklarından artırdıkları paraları biriktirebilmeleri, bunların üzerine de ailelerinin birikime katkıda bulunmasını sağlayan hesaplar sunmaktadır. Bu hesapların dışında normal şartlar altında banka hesapları 18 yaşını doldurmuş bireyler için oluşturulmaktadır. 18 yaş altı banka hesabı makalemizi incelemenizi öneririz.

Banka Hesabı Açarak Hangi İşlemleri Gerçekleştirebilirim?

Diğer bankacılık hizmetlerinden olan ve birçok bankanın yoğunlaşmış olduğu internet ve mobil bankacılık alanları, banka müşterilerinin günlük yaşantılarını ve bankacılık işlemlerini oldukça kolay hale getiren uygulamalardır.

İnternet üzerinde ve telefonda bulunan mobil bankacılık hizmetlerini kullanan banka müşterileri, bankanın sunmakta olduğu pek çok bankacılık uygulamasını bu alanlardan gerçekleştirebilmekte, özellikle havale ve EFT işlemleri, hesaplar arası para aktarımı, yatırım hesabı oluşturulması ve benzeri gibi, bu işlemlerin birçoğu masrafsız ve ücretsiz şekilde gerçekleştirilmektedir.

Banka hesabının oluşturulmasından sonra bankanın müşterilerine sunduğu bankacılık uygulamalarından uygulanmak mümkün olmaktadır. Öncelikli olarak banka, müşterilerinin hesabının oluşturulmasından kısa bir süre sonra adreslerine banka kartlarını iletecektir.

Banka kartları ile isteyen kişiler online ortamda alışveriş yapabilecek, ödemelerini gerçekleştirebilecek ve istediği zaman da ATM’ lerden nakit ihtiyacını giderebilecektir. Tabi, bu işlemlerin sınırı, hesap içerisinde bulunan ve bireyler tarafından yatırılan ya da bireylerin hesaba iletilen maaşları ile sınırlıdır. İnternetten gerçekleştirilen alışverişlerin ücretleri, hesap içerisindeki bakiyeden düşülmektedir. Aynı şekilde, banka kartları kullanılarak, market alışverişleri, akaryakıt alışverişleri ve diğer harcamalarında da kullanılabilecektir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.