KREDİ ŞEFİ

Kredi Kartlarında Asgari Ödeme Oranlarında Değişiklik (2019)

Kredi kartı asgari ödeme, dönem sonunda kredi kartı borcunun üzerinden ödenmesi gereken en alt sınırdaki tutardır.  Kredi borcunun ödenmesi gereken alt limiti olan bu borç ödenmediği taktirde kredi notunuzda düşmeye sebep olur.

Asgari tutarın hesaplaması kredi kartının limit durumuna göre belirlenmektedir. Ayrıntılı bilgiye kredi kartı asgari hesaplama yazımızdan ulaşabilirsiniz. İşte bu hesaplama oranlarında bu gün değişiklik gerçekleştirildi.

BDDK (Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu) artık kredi kartının limitine bakmaksızın asgari ödeme tutarının kart dönem borcu üzerinden %30 oranla hesaplanmasına karar verdi. Bu durumdan en çok faydalanacak kredi kartı limiti 15 bin TL üzeri olan kişiler olarak görünüyor.

Kredi Kartı Asgari Tutarında Eskiden Durum Nasıldı?

Daha önceden kart borcu asgari tutarı hesaplanırken, kredi kartı limitine göre 3 durum oluşuyordu. 15 bit TL altı limitli kartlara %30 oran üzerinden hesaplanırken, 15 bin TL – 20 bin TL arası limitli kartlara %35 ve 20 bin TL üzeri limite sahip kartlara ise %40 oranında asgari borç ödeme tutarı hesaplanıyordu.

Yeni alınmış ve 1 senesini doldurmamış kredi kartlarına ise limitine bakılmaksızın, borç tutarına %40 oranında hesaplama yapılarak asgari tutar hesaplanıyordu.

Yeni Asgari Ödeme Tutarı Hesaplaması Nasıl Yapılıyor?

Resmi gazetede yayınlanıp yürürlüğe giren ve Banka Kartları ve Kredi Kartları Hakkında Yönetmeliğinde yapılan değişiklikle birlikte eski oranlar değiştirildi.

İlgili yönetmeliğe göre artık tüm kredi kartlarında geçerli olmak üzere asgari tutar, kart dönem borcunun %30 oranında hesaplanmasıyla oluşacak. Bu durumda kart limiti 15 bin TL üzeri olan kişilere esneklik sağlanmış oldu.

Kredi kartı kullanımında 1 yılı tamamlamamış olan kişiler için kullanılan %40 oranında ise bir değişiklik olmadı. Yine aynı şekilde asgari ödeme tutarları hesaplanmaya devam edecek.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.