KREDİ ŞEFİ

5 soruda TROY nedir? Troy Kart Başvuru ve Avantajları

Son zamanlarda sıkça reklamları dönen TROY nedir gibi kafanıza takılabilecek soruları bu yazımızda cevaplamaya çalışacağız. Bankalararası Kart Merkezi A.Ş. (BKM) 2 yıldan fazla süre üzerinde çalıştığı “Milli ödeme sistemi” mottosu ile giriş yapan ödeme sistemidir ve TROY’un ismi  Türkiye Ödeme Yöntemi’nin kısaltması olarak Türkiye: TR, Ödeme: O, Yöntemi: Y‘den oluşmuştur.

Troy kart, üzerinde TROY logosu bulunan banka kartı, kredi kartı ve ön ödemeli kartlara verilen addır. Troy kart, ülkemizde tüm bankaların ATM’lerinde ve alışverişlerde kullanılan POS cihazlarında rahatlıkla kullanılabilir. Discover ile yapılan anlaşma neticesinde uluslar arası alanda da kullanılabilmektedir.

1- TROY’un farkı nedir?

Türkiye bankacılık sektörünün teknolik alt yapısı ve internet bankacılığı olarak çok gelişmiş bir ödeme sistemlerine ve çok oyunculu pazarına sahibiz. POS cihazı sayısı ve kredi kartı & debit kart adetlerinde Avrupa’da lideriz. Pazardaki bu gelişmişlik düzeyi ve her zaman yenilikçi ürün çeşitliliği Milli Bir Ödeme Sistemi olması kaçınılmaz hale getirmiştir. Kafa karıştıran bir konu olabilmektedir, TROY bir kredi markası yada sadece bir banka ürünü değildir. Tıpkı VISA,  MasterCard, AMEX, Dinners Club, JCB ya da Çin’in ödeme sistemi China Union Pay gibi yazılımı ve alt yapısı bize ait bir kart sistemidir.

Henüz yurt dışı kullanımı yoktur, bu sebeple yurt dışı ile yoğun çalışma ilişkisinde olan kişilere TROY’un yanında Visa ve Mastercard gibi küresel çapta her yerde kaçan kartları da bulundurmalarını tavsiye ederiz. Tabi ki Türkiye’de ki kartların sadece %3’nün yurtdışında kullanıldığını düşünürsek TROY’un önünde büyük bir engel teşkil etmemez bu durum.

2- Kimler TROY’a destek vermektir?

Türkiye’deki tüm bankaların ortak girişimiyle hayata geçirilen “Türkiye’nin Ödeme Yöntemi TROY” cüzdanlarda yerini almaya başladı. Türkiye’de faaliyet gösteren 15’i banka, 1’i de banka dışı olmak üzere 16 kurumun TROY logolu kart basabilmektedir. Bankalar asla zorunlu bir ödeme yöntemi sunmayacak ama TROY olarak kart ileride ek kampanyalardan yararlanacak. İlaki yeni kart almanıza gerek yoktur, mevcut kredi yada debit kartınızı yenileme talep edebilirsiniz.

Halihazırda Türkiye’de 180 milyon üzerinde kredi kartı ve debit kart (banka kartı, maaş kartı v.s.) bulunmaktadır ve BKM tahminlerine göre 2020 yılı itibariyle bu rakam 200 miyon’un üzerine çıkacaktır. İnsanları olabildiğince sıfır nakit taşımaya ve dolaylı kayıt dışı ekonominin de önüne geçmeyi destekleyen bir projedir.

3- Kaç kişi TROY kullanmaktadır?

Mayıs ayı itibariyle TROY kullanıcısı sayısı 350bin kişiye dayanmıştır. Ülkemizde az evvel belirtiğimiz gibi 180 milyon kullanıcının olduğunu düşünürsek pazar payı %2 bile değildir. Bu sebeple alacağı çok yol ve tüketicileri özendirmek için çok kampanyalar düzenlenecektir. Benzer (yerel) ödeme sistemleri farklı ülkelerde örnekleriyle mevcuttur; Brezilya “Elo”, Hindistan “Rupay”, ve İtalya’da ki “Bancomat”  benzer yerel ödeme sistemleridir.

4- TROY’un tüketicilere faydası nedir?

TROY bize has yöntemlerle tanıtımla bizden olduğunu güzel bir girişle hissettirmiştir. Diğer ödeme araçları yani yabancı ödeme sistemlerini kullanmak demek yurt dışına hizmet ve lisans bedeli ödemek anlamına gelmektedir. TROY ile kart hizmetlerinin daha ucuzlaması planlanmaktatır. Tüm alt yapı bizim kanunlarımıza göre hazırlanması sebebiyle yeni çıkacak yönetmeliklere daha hızlı uyum sağlayabilecektir. Örnek olarak Türkiye’de ki tüm belediye otobüslerinde geçerli olacak bir ödeme kartı geliştirildiği zaman buna en hızlı alt yapıyı BKM kaynaklı TROY yapabilecektir.

5- Hangi bankalar TROY ile anlaşmalıdır?

17’si banka 3’ü kurum olmak üzere toplam 20 kurumun TROY logolu kart basabilmektedir. Bu bankalar alfabetik sıra ile; Akbank, Aktifbank, Albaraka, Alternatif Bank, QNB Finansbank, Garanti, Halkbank, ING Bank, Kuveyt Türk, Şekerbank, TEB, Türkiye Finans, İş Bankası, Vakıfbank, Vakıf Katılım, Yapı Kredi ve Ziraat Bankası’dır. BKM’nin röportajlarına göre bugüne kadar toplam 8 mio EUR (yaklaşık 32 mio TL) yatırım yapılmıştır bu sisteme. 2018 başında özellikle temasız kart ve mobil ödeme alanlarında Ar-ge yatırımları devam etmektir. 3 çeşit troy kart bulunmaktadır.

Banka Kartı: Bankalar vadesiz hesap sahibi müşterilerine isteklerine göre banka kartı vermektedir. Bu banka kartları, ATM’lerden para çekme yatırma, POS cihazları kullanılarak alışveriş yapabilme olanağı sağlar. Hesap sahipleri banka kartlarının üzerine Troy logosu olmasını isteyebilmektedir. Şu anda Troy logolu kart veren bankalar alfabetik sırayla; Akbank, Aktifbank, Albaraka, QNB Finansbank, Garanti, Halkbank, ING Bank, Kuveyt Türk, PTT, Şekerbank, Türkiye Finans, İş Bankası, Vakıfbank, Vakıf Katılım, Yapı Kredi ve Ziraat Bankası’dır.

Kredi Kartı: Bankalar bireysel ve ticari müşterilerine tüm alışverişlerinde kullanabilmeleri için kredi kartları temin etmektedir. İşte bu kredi kartlarının üzerinde Troy logosu görmek isteyenler, kartı veren bankalardan talep edebilir. Şu an troy logolu kart çıkaran bankalar sırayla; Akbank, Alternatif Bank, QNB Finansbank, Halkbank, TEB, İş Bankası ve Vakıfbank’tır.

Ön Ödemeli Kart: Kart sahibi veya başkası tarafından harcama yapmadan önce para yatırılan kartlardır. Özellikle de internet alışverişlerinde sıkça kullanılan ön ödemeli kartların üzerinde artık Troy logosu görmek mümkün. Türk Elektronik Para, Ininal ve PTT ön ödemeli troy kart vermektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.